Castelo Dos Tucanos Host
| Wi-Fi | 24-timmars tjänster 24-timmars reception | Simbassäng Utomhusbassäng |
| Mat/Dryck Bar/lounge | Barnvänligt Spelrum | Husdjur ej tillåtna Inga husdjur |
Det eleganta vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host Rio de Janeiro, som ligger ungefär 25 minuter till fots från Candelária-kyrkan, har en pool.
Detta eleganta vandrarhem ståtar med ett väldigt bra läge i distriktet Santa Teresa, inom 2 km från Katedralen i Rio de Janeiro. Gästerna kan besöka Sambodrome (1 km) och Maracanã (4 km). Närliggande kulturella landmärken inkluderar Carioca-akvedukten, som ligger cirka 30 minuter bort till fots.
Gästerna kan också njuta av 24-timmarsbaren. Restaurangen Restaurante Aprazivel finns en kort bit från vandrarhemmet. Vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host erbjuder gästerna ett delat kök. Den närmaste busstationen är Rua Monte Alegre proximo ao 342, belägen mindre än 300 meter bort.
- Lokala sevärdheter
- Centro Cultural Banco do Brasil2,3 km
- Aterro do Flamengo1,9 km
- marina da gloria2,9 km
- Rio de Janeiro National Museum4,2 km
- Candelária kyrka2,2 km
- Praia Vermelha4,6 km
- Sambadrome1,4 km
- Flygplatser
- Santos Dumont flygplats4 km
- Tågstationer
- Estação D Pedro II centralstation1,9 km
Bekvämligheter på boendet
Beskrivning
- Helt rökfritt
- Wi-Fi
- 24-timmars reception
- Inga husdjur
- Säkerhet
- Endast för vuxna
- Bagageförvaring
- Omklädningsrum
- Nyckelåtkomst
Mat och drycker
- Gemensamt kök
- Bar/lounge
- Picknickområde/bord
Aktiviteter och avkoppling
- Utomhusbassäng
- Trädgård
- Fritids- och TV-Rum
- Pool med utsikt
Service
- Tvätt
På rummet
- Terrass
- Spelrum
Hotellregler
Vanliga frågor
- ❓
Vilken flygplats är den närmaste till vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host?
Flygplatsen Santos Dumont och vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host ligger 5 km från varandra. - ❓
Hur mycket kostar det att bo på vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host?
Genomsnittspriset för en natt på vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host är 37$. För särskild information, kontakta boendet. - ❓
Erbjuds frukost på vandrarhemmet?
Ja, vandrarhemmet serverar frukostbuffé. - ❓
Vilka typer av badrum har vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host?
Vissa rum på vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host har privata badrum med en bidé och en dusch. - ❓
Vilka faciliteter för fritid finns på vandrarhemmet?
Gästerna på vandrarhemmet kan tillbringa sin fritid med utomhusbassäng och terrass. - ❓
Har vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host en terrass?
Gästerna kan koppla av på en gemensam lounge på vandrarhemmet Castelo Dos Tucanos Host.